Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 968 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Ciekawostki na temat sagi Zmierzch

środa, 11 sierpnia 2010 17:33
Skocz do komentarzy
Henry Cavill był początkowo brany pod uwagę do roli Edwarda przez Stephenie Meyer, ale w momencie rozpoczęcia zdjęć do filmu miał już 25 lat i nie wyglądał na 17-latka, którego miał grać. Zaproponowano mu więc role Carlisle'a Cullena, jednak odmówił z powodu zaangażowania w inny projekt - "Dynastia Tudorów"
.

Na przesłuchanie do roli Edwarda zgłosiło się 5,000 aktorów.


Stephenie Meyer (autorka książki) osobiście pojawiła się w filmie. Nie wypowiada ona żadnej kwestii. Można ją zobaczyć w scenie kiedy Bella i Charlie wychodzą zjeść obiad w Forks
.


Katie Powers, dublerka Kristen Stewart, zagrała w filmie również kelnerkę
.


Robert Pattinson zgłosił się na przesłuchanie do filmu, ponieważ Kristen Stewart spodobała mu się w filmie "Wszystko za życie".


Cam Gigandet miał początkowo zagrać Emmetta Cullena, ale zgłosił się do reżyserki Catherine Hardwicke z prośbą czy mógłby zamiast tej postaci, wystąpić w roli Jamesa. Zgodziła się.


Ashley Greene starała się o rolę Belli, jednakże w efekcie końcowym zagrała Alice Cullen.


Przed oficjalnym castingiem Stephenie Meyer ułożyła swoją prywatną listę aktorów, którzy mieli by się wcielić w członków rodziny Cullenów. Bellę Swan -miała zagrać Emily Browning, Edwarda Cullena - Henry Cavill, Carlisa Cullena -Charlie Hunnam, Esme Cullen - Mary-Louise Parker, Allice Cullen - Rachael Leigh Cook, Jaspera Hale - Trent Ford, Emmetta Cullena - Tom Welling i Rosalie Hale - Olivia Wilde.


Zgodnie z Catherine Hardwicke, podczas przesłuchania do roli Edwarda, w czołowej czwórce finalistów zostali tacy aktorzy jak: Robert Pattinson, Jackson Rathbone oraz Ben Barnes i Shiloh Fernandez. Po wybraniu Pattinsona, Rathbone otrzymał propozycję zagrania Jaspera.


Rolę Victorii proponowano Bryce Dallas Howard, ale aktorka zrezygnowała z niej jak tylko dowiedziała się, że to niewielka rola. Jednak później przyjęła rolę, gdy Summit Entertainment zaproponował jej zastąpienie Rachelle Lefevre w "Sadze "Zmierzch": Zaćmienie".


Na balu, kiedy Bella i Edward tańczą w altanie jedna z tańczących par oddala się w jednym ujęciu, a później w przybliżeniu Belli i Edwarda tamta para dopiero schodzi po schodach.


W scenie, w której Edward i Bella rozmawiają w lesie pada deszcz i oni mokną. Chwilę po tym gdy stoją w innym miejscu lasu ich ubrania są całkowicie suche.


W scenie na polanie Edward i Bella leżą blisko siebie. W kolejnym ujęciu są trochę dalej, mimo że nie zauważyliśmy jakiegokolwiek przemieszczenia.


Kiedy Edward i Bella leżą na trawie można zauważyć, że pulsuje mu krew. W książce "Zmierzch" założono, że wampiry mają serce, ale ono nie bije.


W jednej ze scen w lesie Edward ma podwinięte rękawy. Wyraźnie widać, że jest on opalony. Wszystkie wampiry w filmie mają bladą skórę (z wyjątkiem Laurenta).


Kiedy Charlie daje Belli gaz wręcza jej zieloną puszkę. Gazy w zielonej puszce są obojętne i wykorzystywane tylko w celach szkoleniowych.


Kiedy Edward podrzuca Bellę na komendę policji w drodze z Port Angeles, nie ma ona swojej torby zawierającej książkę, którą kupiła w księgarni, aby wykorzystać później do poszukiwań tak zwanych "cold ones".


W scenie ze szpitala w Phoenix rurka z tlenem Belli zmienia położenie w kolejnych ujęciach, podczas zbliżenia rurka jest umieszczona na lini kości policzkowych. Natomiast gdy kamera się oddala  rurka znajduje się niżej, po środku miedzy okiem a ustami.


Kiedy klasa jest na wycieczce i nauczyciel pokazuje kubek z kompostową herbatą jej poziom zmienia się w każdym ujęciu.


Kiedy Edward prosi Rosalie i Esme, aby założyły rzeczy Belli Rosalie trzyma płaszcz na swoich kolanach, w następnym ujęciu płaszcz leży na szafce, choć Rosalie nie miała kiedy go odłożyć.


Podczas sceny baseballu w jednym ujęciu widać jakVictoria zamiast piłki podrzuca przeźroczystą bombkę. Twórcy używali jej, by w procesie postprodukcji zastąpić ją prawdziwą piłką baseballową, jednak w owym ujęciu o tym zapomnieli.


Piwo, które pije Charlie w filmie to "Rainier Beer". W rzeczywistości browar ten produkuje trunek poza obszarem Seattle.


Na wzgórzu, kiedy Edward pokazuje Belli, jak wygląda w słońcu rozpina koszule. W następnych ujęciach kiedy schodzi ze słońca ma koszulę zapiętą.


Podczas lekcji biologii, sowa stojąca za Edwardem zmienia pozycję między ujęciami.


Kiedy w scenie w sypialni Bella delikatnie unosi ręce do góry, można dostrzec wystające spod jej zielonego podkoszulka okablowanie.


Gdy w garażu Cullenów Edward żegna się z Bellą, można zauważyć, że bohater dwukrotnie zamyka bagażnik samochodu.


Kiedy Dr Cullen przyjmuje Bellę na ostrym dyżurze, można zauważyć dość wyraźnie, że prześwietlenia znajdujące się po jego lewej stronie, wiszą do do góry nogami.


Wgięcie w tylnym zderzaku samochodu (1963 Chevy StepSide C-10 pickup)  zmienia się w ciągu całego filmu.


W scenie w lesie, kiedy dochodzi do konfrontacji Belli z Edwardem widać przypiętą do prawego rękawa kurtki wampira klapę. W kolejnym ujęciu klapa jest odpięta, a w następnym znów zapięta.


Zdjęcia do filmu były kręcone w USA w stanie Waszyngton (w Kalamie, Longview i Vancouver) oraz w stanie Oregon (Portland, Carver, Salmon River, St. Helen i Vernonia).


Głównym powodem, dla którego film kręcony był w Portland było to, że niebo w tym rejonie jest zazwyczaj zachmurzone.


Kristen Stewart ma zielone oczy. Ponieważ Bella ma brązowe, na potrzeby filmu nosi soczewki kontaktowe.


Do roli Edwarda Cullena, Robert Pattinson przyleciał z Anglii na rozmowę do domu reżyserki Catherine Hardwicke. Tam on i Kristen Stewart, która była już przyjęta do roli Belli Swan, robili próby do "Sceny Miłosnej"/"Sceny na Łące" na łóżku Hardwicke.


Wszyscy aktorzy, grający Cullenów nosili soczewki o barwie topazu.


Taylor Lautner musiał nosić perukę do roli Jacoba Blacka.


Kellan Lutz (Emmet) miał zachować do filmu swoje naturalnie kręcone włosy, niestety do roli w "Generation Kill: Czas wojny" musiał je ściąć i nie zdążyły odrosnąć do rozpoczęcia zdjęć do "Zmierzchu".


Według lipcowego (2008) wywiadu Network.NationalPost.com z reżyserką Catherine Hardwicke, Kristen Stewart została polecona do roli Belli Swan przez swojego kolegę z planu filmowego "Wszystko za życie" (2007), Emile'a Hirscha.


Robert Pattinson ogłosił podczas wywiadu, że to jego pierwsza amerykańska rola i nie miał możliwości by ćwiczyć i doskonalić swój amerykański akcent.


Nikki Reed (Rosalie Cullen) musiała się nauczyć jak odbijać piłkę trzymając pałkę w lewej ręce podczas sceny gry w baseball.


W początkowej wersji scenariusza Bella nie była zwykłą nastolatką tylko gwiazdą.


Robert Pattinson, czyli filmowy Edward skomponował dwa utwory do filmu.


W pierwotnej wersji scenariusza w filmie miało pojawić się FBI. Zamysłem była zmiana "Zmierzchu" w film akcji.


Film początkowo miał mieć swoją światową premierę 12.12.08r, ale kiedy ogłoszono przesunięcie premiery Harrego Pottera i Księcia Pół Krwi, Summit Films zdecydowało się na przyśpieszenie premiery filmu o trzy tygodnie. Obecnie premiera filmu odbędzie się 21.11.08r.


Catherine Hardwicke i Melissa Rosenberg razem tworzyły scenariusz. Pracowały nad nim sześć tygodni.


Kołysanka Belli pojawiająca się w filmie to nie będzie jednak kompozycja Roberta Pattinsona. Po powtórnych zdjęciach usłyszymy piosenkę doświadczonego kompozytora filmowego którym jest Carter Burwell.


Catherine Hardwicke postanowiła dodać kilka nowych scen do filmu. Ponowne ujęcia dotyczyły Jacoba, historii Cullenów i sceny na polanie.


Studio filmowe Paramount Pictures miało możliwość produkcji "Zmierzchu" ostatecznie jednak zrezygnowało.


Pierwszy trailer "Zmierzchu" został obejrzany ponad 2 miliony razy już w pierwszych trzech dniach po opublikowaniu w sieci. Natomiast pierwszy zwiastun, w ciągu 48 godzin od premiery zobaczyło aż 3,5 miliona osób.


Herb Cullenów został stworzony specjalnie na potrzeby filmu.


Ścieżka dźwiękowa filmu będzie zawierać piosenki grupy Paramore.


Catherine Hardwicke, osobiście zwróciła się do wokalisty Perry'ego Farrella, z prośbą o współpracę. Efektem jest numer "Go All The Way" napisany na potrzeby filmu.


Film zyskał taką popularność, że bilety na przedpremierowy 15 minutowy pokaz w Rzymie zostały wyprzedane w bardzo krótkim czasie.


Aktorzy grający wampiry musieli być bladzi, więc w ich kontraktach zapisano, że mają unikać słońca.


Christian Serratos do roli Angeli Weber nosiła swoje własne okulary.


Kristen Stewart skończyła 18 lat w okresie kręcenia filmu. Świętowała urodziny na planie - z urodzinowym tortem i nocą spędzoną na zdjęciach do filmu. 


Kristen Stewart (Bella Swan) miała doczepiane kosmyki włosów po to by nie marnować czasu na układanie jej fryzury.


36 godzin zajęło zmienienie koloru włosów Nikki Reed z brązowego na blond.


Kiedy kręcono scenę z pojawieniem się ''złych wampirów'', aktorzy Cam Gigandet (James), Rachelle Lefevre (Victoria) i Edi Gathegi (Laurent) nosili obuwie, które wyglądało jak bose stopy.


Filmowa Jessica stanowi kombinację książkowych postaci:  Jessici Stanley i Lauren Mallory.


Filmowy Eric stanowi kombinację książkowych postaci Erica Yorkie i Bena Cheneya.


Zdjęcia do filmu trwały 48 dni.


W scenie gdy Edward gra Kołysankę Belli, Robert Pattinson rzeczywiście wykonuje ten utwór na pianinie.


Podczas filmu słyszymy piosenkę zespołu Muse - Supermassive Black Hole. Autorka wyznała fanom, że koncert, który odbywa się w trzeciej części sagi to właśnie koncert tego zespołu i że niektórzy z głównych bohaterów są ich fanami.


Wampiry świecą jak diamenty pod wpływem promieni słonecznych. Kiedy Edward i Bella zmierzają do szkoły, on ma założone okulary słoneczne, co nie byłoby konieczne jeśli by się starał unikać słońca. Jednakże jest jasne że nosi je jako akcesoria mody oraz aby jego skóra wydawała się bledsza. Dlatego rodzina Cullenów zazwyczaj nosiła ciemne ubrania. 


Jackson Rathbone, czyli filmowy Jasper Hale specjalnie na potrzeby filmu nauczył się grać w baseball  lewą ręką.


Scena ze stołówki, w której Bella upuszcza jabłko, a Edward podnosi je obiema rękami uformowanymi w kształt kołyski jest celowym nawiązaniem do okładki książki Stephenie Meyer. W specjalnym dodatku do DVD Catherine Hardwicke mówi, że scena ta była powtarzana 13 razy zanim Robert Pattinson opanował ją do perfekcji.


W czasie kręcenia sceny balu Kristen Stewart nie spodobała się użyta piosenka dlatego zasugerowała reżyserce, aby w tej scenie został wykorzystany utwór zespołu Iron & Wine "Flightless Bird, American Mouth", który potem oficjalnie został dołączony do soundtracku.


Kiedy Bella przegląda strony internetowe w poszukiwaniu księgarni w Port Angeles natrafia na link reklamujący Little Brown. W rzeczywistości jest to wydawnictwo, które wydało całą sagę "Zmierzchu".


Wszyscy z rodu Cullenów noszą biżuterię z identycznym symbolem. W przypadku Edwarda, Jaspera, Emmetta i Esme jest to bransoletka. Alice i Rosalie noszą naszyjniki, a Carlise sygnet.


Stephenie Meyer pisząc książkę na podstawie, której powstał film inspirowała się takimi pisarzami jak: Jane Austen, Orson Scott Card, William Szekspir oraz Charlotte Brontë.


Stephenie Meyer pisząc książkę inspirowała się ulubionym zespołem Muse, a kolejną jej ulubioną grupą jest Linkin Park. Obie te formacje muzyczne znalazły się na oficjalnej ścieżce dźwiękowej do filmu.


Catherine Hardwicke nagrała jedną scenę z udziałem Roberta Pattinsona , która ma być początkiem filmu na podstawie nieukończonej jeszcze powieści Stephenie Meyer "Midnight sun" (będzie to Zmierzch z perspektywy Edwarda). Reżyserka zapowiedziała, że scena ta ukaże się na DVD.


W filmie zaostała użyta jeszcze jedna (poza "15 steps") piosenka  zespołu Radiohead, która nie znalazła się na oficjalnej ścieżce dźwiękowej do filmu.


Samochód jakim porusza się w filmie Edward (Robert Pattinson) to Volvo C30.


Podczas sceny przedstawiającej pierwsze odwiedziny Belli (Kristen Stewart) u Cullenów, Rosalie Hale (Nikki Reed) rozbija szklany półmisek. W trakcie kręcenia tych ujęć aktorka skaleczyła się w dłonie, dlatego w tej scenie widzimy rękawiczki na dłoniach Rosalie.


Karty do gry, które możemy zauważyć podczas balu na zakończenie roku, pochodzą z Rio - kasyna w Las Vegas.


Podczas odwiedzin u Cullenów, kiedy Edward (Robert Pattinson) i Bella (Kristen Stewart) stoją przy wejściu do kuchni, można przyuważyć planszę do gry w szachy i ustawione na niej bierki w dwóch kolorach - czerwonym i białym. Nawiązują one do książkowej okładki Saga "Zmierzch": Przed Świtem - Stephenie Meyer.


Gdy tylko Robert Pattinson dostał rolę Edwarda, od razu wyjechał do Oregonu, aby zacząć pracować nad postacią - pod względem psychicznym i mentalnym. Z pomocą osobistego trenera, przez pięć godzin dziennie uczył się jak walczyć, grać w baseball, czy też wykonywać kaskaderskie ruchy. W międzyczasie nauczył się także jeździć samochodem i wyrobił prawo jazdy w Oregonie.


Damon Salvatore (Ian Somerhalder) w serialu "Pamiętniki wampirów" (dokładnie ujmując: sezon 1 odcinek 4 - "Family Ties") rozmawiając z Caroline Forbes (Candice Accola) nawiązuje do "Zmierzchu" mówiąc: "Co jest takiego szczególnego w Belli? Trzyma Edwarda pod pantoflem."


Twórcy serialu "Miasteczko South Park" poświęcili cały jeden odcinek (sezon 12 odcinek 14 - "The Ungroundable"), aby przedstawić w śmieszny sposób film "Zmierzch" oraz miłośników gotyckiej subkultury.


Jako pierwsze były kręcone sceny w studio baletowym i na polanie, gdyż Cam Gigandet musiał upuścić plan zdjęciowy. Brał bowiem jednocześnie udział w zdjęciach do innego filmu.


Sukienka, w którą Kristen Stewart byłą ubrana w scenie balu kosztowała zaledwie 20 dolarów. Natomiast garnitur Roberta Pattinsona był najdroższym ubraniem, jakie zostało wykorzystane w filmie.


W scenie, kiedy Carlise kąsa Edwarda w szyję szepcze mu coś do ucha. W trakcie pierwszego dubla mówi "Przepraszam" potem "Mój synu", a za piątym razem "Jesteś seksowny".


Robert Pattinson na kilka tygodni przeniósł się do Oregonu i nie chciał rozmawiać z nikim by wczuć się bardziej w uczucie izolacji, jakie towarzyszyło Edwardowi.


W scenie pocałunku Kristen Stewart ma na sobie jedną z koszulek reżyserki - Catherine Hardwicke.


W szpitalnej scenie obok Belli i Edwarda leży rysunek studia baletowego wykonanego przez Alice.


Robiąc oględziny plaży w La Push przed zdjęciami Catherine Hardwicke i aktorzy widzieli surfingowców i zasugerowali Melissie Rosenberg, aby dodała scenę surfowania na plaży przez szkolnych przyjaciół Belli. Scenarzystka się zgodziła, ale scena została okrojona ze względu na budżet.


Nikki Reed zasugerowała producentom, aby do ścieżki dźwiękowej filmu zostały dodane piosenki Roberta Pattinsona. W tym celu sekretnie nagrywała aktora swoim laptopem. Następnego dnia po przesłuchaniu producenci zaproponowali Pattinsonowi współpracę.


Matthew Bellamy z grupy Muse napisał muzykę do "Kołysanki Belli" i dał ją Carterowi Burwellowi, ale nie została ona użyta w filmie.


Kiedy Edward wchodzi do stołówki słychać melodię, w której śpiewa siostra Roberta Pattinsona - Lizzy.


W każdej ze scen, gdzie w tle pokazany jest ekran telewizora wyświetlana jest scena walki z sali baletowej.


W scenariuszu znajdowała się scena przedstawiająca odosobnienie Belli, kiedy nie była jeszcze dziewczyną Edwarda. Owa scena dla spotęgowania efektu miała być kręcona pod wodą, ale zrezygnowano z niej ze względu na ograniczenia w budżecie. W zamian wstawiono sceny, kiedy Bella jest z Edwardem, ale i te zostały zmodyfikowane.


Czerwone szkła kontaktowe noszone przez Victorię, Laurenta i Jamesa były ręcznie malowane przez reżyserkę Catherine Hardwicke.

Podziel się
oceń
5
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 08 listopada 2015 11:56

  maui lodging apr card credit no n v dalton auto gym class heroes luxury cars net tv small business <br>phone solutions spokesman review heartburn frases de amigos email web hosting citizen kachelmannwetter chiropractic office <br>software

  autor Karri

  blog: https://groups.diigo.com/group/thought_vectors006/content/gad-ety-reklamowe-dla-firm-14359585

 • dodano: 08 listopada 2015 10:46

  disney rewards credit card cotton bowl ms sql web hosting donate car <br>los angeles consolidation student loan thompson columbus homes barn consolidating newsweek lafayette college ex officio buzz off promotional free mailing lists petra

  autor Jann

  blog: http://gadzetyreklamowecom.tumblr.com/

 • dodano: 07 listopada 2015 15:55

  muneccim car accident personal injury alexander who used to be rich last sunday uk payroll service debt <br>conslidation webroot florida accident lawyers business administration degrees online malpractice attorney chicago deleware llc lexepro horseland discount mortgage lead super cuts frases para msn

  autor Flossie

  blog: http://www.masterpeace.org/blogs/post/gadety_reklamowe_z_nadrukiem

 • dodano: 07 listopada 2015 13:27

  vampirefreaks betty ford home insurance landlords cboe orchard secured <br>credit card one day car insurance corelle crm companies ohio home loan education loan company privacy guard credit <br>report lowest rate home equity loan low interest credit cards <br>balance transfers obsessed with wrestling treo 700

  autor Tamika

  blog: http://www.masterpeace.org/blogs/post/gadety_reklamowe_dla_firm

 • dodano: 07 listopada 2015 2:39

  washington home loans corporate bankruptcy protection lewisville <br>movers kevin bacon gsa schedule consultants g6 cars espn sports sell <br>my endowment the automobile association spam blocker com <br>iraq casualties finding nemo new jersey car insurance quote diaphragm <br>family icons

  autor Pearline

  blog: http://lanyrd.com/2016/gadzety-reklamowe-z-nadrukiem/

 • dodano: 06 listopada 2015 22:50

  waiting white tigers houston homes sevierville tennessee lenders mortgage career builder chalino sanchez virtual stock investment <br>research insurance life mortgage cheap home <br>insurance quotes google fr scene hair sisco ut

  autor Anderson

  blog: http://lanyrd.com/2016/gadzety-reklamowe-dla-firm/

 • dodano: 21 lipca 2015 15:01

  Hey would you mind letting me know which hosting company <br>you're using? I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say <br>this blog loads a lot faster then most. Can you recommend <br>a good internet hosting provider at a fair price? Many thanks, I appreciate it!

  autor Cornelius

  blog: http://berjadigi.com/tryh698956

 • dodano: 18 stycznia 2015 20:50

  Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Thanks <br>for providing this info.

  autor Merry

  blog: http://kasa-fiskalna-dla-lekarza.blogspot.com/

 • dodano: 31 grudnia 2014 1:52

  I always spent my half an hour to read this blog's articles or reviews daily along with a cup of coffee.

  autor Blondell

  blog: http://www.doradca365.pl/blog/kasy-fiskalne-w-bankach/

 • dodano: 28 grudnia 2012 17:54

  Muszę przyznać, napracowałaś się. Lecz niepotrzebnie czytałam bo wszystkie informacje zapadły mi w pamięć trochę wcześniej przed przeczytaniem oraz obejrzeniem twego blogu. Pracuj dalej a dam ci łapkę górę. Może napotkasz się na informacje szczegółowe, takie o których wie bardzo mało LUDZI że tak powiem ;P . Mam nadzieję że dopracujesz swój wspaniały lecz prosty blog. Dość mało zawiera informacji, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszam do pytań, zapewne odpowiem. Na pewno jesteś fanką zmierzchu ?

  autor RosalieCullen

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  10 898  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O moim bloogu

Tu znajdziesz wszystko o sadze Zmierzch:muzyka z filmu, ciekawostki, zdjęcia, cytaty, obsada i wiele innych rzeczy!

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 10898
Wpisy
 • liczba: 41
 • komentarze: 44
Galerie
 • liczba zdjęć: 89
 • komentarze: 1
Bloog istnieje od: 2629 dni

Lubię to